Floating – deprywacja sensoryczna

Osteopatia i Fizjoterapia

Czym jest i na czym polega floating?

Floating (zwany też terapią ograniczonej stymulacji środowiskowej czy też deprywacją sensoryczną) polega na swobodnym unoszeniu się na wodzie w specjalnej kabinie deprywacyjnej. Polega na ograniczeniu dopływu do danej osoby możliwie jak największej ilości bodźców z zewnątrz. Badania naukowe wykazują, że dźwięk, światło, siła grawitacji stanowią aż 90 procent obciążenia ludzkiego układu nerwowego. Natomiast ograniczenie tych bodźców działa na umysł kojąco. Na tym opierał się wynalazca floatingu – John C. Lilly

Osoba, która uczestniczy w sesji floatingowej kładzie się na wodzie i cały czas utrzymuje na jej powierzchni (niczym w Morzu Martwym). Nic nie widzi, nic nie słyszy, nie czuje działania siły grawitacji, a to pozytywnie działa na jej organizm. Woda w kapsule floatingowej nie jest ani za zimna, ani za ciepła. Jej temperatura odpowiada temperaturze skóry, dzięki czemu osoba uczestnicząca w sesji ma poczucie jedności z wodą i doznaje wrażenia “rozpływania się w wodzie". Swobodne unoszenie się na wodzie to ulga dla kręgosłupa, stawów i mięśni oraz okazja do głębokiego wypoczynku (dla przykładu: godzina snu podczas sesji floatingowej to tyle, co cztery godziny mocnego snu w nocy). Podczas floatingu mózg ze stanu beta, czyli czuwania, przechodzi do stanu alpha – rozluźnienia, by pod koniec sesji uzyskać postać podobną tej, w jakiej znajduje się umysł podczas medytacji.

Kapsuła floatingowa przypomina wannę, ale jest zamykana od góry i wypełniona do 24 cm głębokości wodą, w której rozpuszczona została sól Epsom (siarczan magnezu). Wysokie stężenie roztworu sprawia, że osoba uczestnicząca w sesji floatingu utrzymuje się na powierzchni wody i nie działa na nią siła przyciągania ziemskiego. Co więcej, w kapsule ograniczone zostaje działanie aż 90 procent bodźców zewnętrznych na kogoś, kto się w niej znajduje.

Sól Epsom wzięła swoją nazwę od miasta w Anglii, skąd początkowo ją wydobywano. Jest bezzapachowa i ma pH obojętne dla skóry. Stanowi cenne źródło magnezu – pierwiastka obecnego we wszystkich komórkach organizmu – i siarki.


Czy można korzystać z floatingu nie umiejąc pływać lub mając klaustrofobię?

Osoby chcące skorzystać z floatingu nie muszą umieć pływać – ciało samo unosi się na powierzchni wody. Ponadto głębokość wody to zaledwie 24 centymetry, nie ma więc powodu do strachu 😊

Osoby obawiające się floatingu ze względu na klaustrofobię również nie muszą się niepokoić – kapsuły nie trzeba domykać, a każda osoba korzystająca z floatingu może w każdej chwili sesji samodzielnie uchylić lub całkowicie otworzyć wieko. Co więcej kapsuła jest przestronna i nie ma możliwości, żeby się zatrzasnęła.


Czy floating jest higieniczny?

Woda używana w sesji jest 100% sterylna, a po każdym seansie oczyszczana za pomocą najnowocześniejszych technologii. Parametry są stale monitorowane, co pozwala uzyskać i utrzymywać jej stałą, wysoką jakość.


Co daje floating?

– idealny dla sportowców: przyczynia się do regeneracji organizmu, redukcji bólu kręgosłupa oraz odprężenia mięśni.

– poleca się go również kobietom w II i III trymestrze ciąży (oczywiście przy braku jakichkolwiek innych przeciwskazań zdrowotnych i za zgodą lekarza prowadzącego ciążę) – redukuje uciążliwe bóle pleców i głęboko relaksuje.

– regeneruje organizm

– doskonale nawilża, uelastycznia i wygładza skórę,

– wzmacnia włosy i paznokcie

– powoduje rozluźnienie mięśni

– redukuje problemy z zasypianiem

– poprawia koncentrację oraz zdolność mózgu do skupienia się na konkretnym zadaniu

– wysokie stężenie soli Epsom oczyszcza organizm z toksyn

– przyspiesza gojenie ran

– poprawia kondycję stawów

– zmniejsza obrzęki i zastoje w tkankach

– wzmacnia układ oddechowy, układ odpornościowy, a także układ krążenia – serce lepiej funkcjonuje, obniża się ciśnienie krwi.

– powoduje uwolnienie do krwiobiegu endorfin, nazywanych hormonami szczęścia oraz zmniejszenie w organizmie hormonu stresu – kortyzolu


Przeciwwskazania do floatingu:

– I trymestr ciąży

– menstruacja

– uszkodzenia i podrażnienia skóry, rany otwarte

– zapalenie ucha środkowego

– wszczepiony rozrusznik serca

– choroby psychiczne

– świeżo wykonany tatuaż lub piercing (należy odczekać minimum 1 tydzień)

– nowotwory skóry

– spożyty alkohol lub środki odurzające.

– padaczka

– wiek poniżej 16 roku życia (ze względu na niezakończony rozwój mózgu)

– przewlekłe schorzenia jak: gruźlica, choroby nerek czy wątroby

– gorączka i ostre infekcje wirusowe np. grypa

– choroby leczone psychiatrycznie

– choroby serca, nadciśnienie, choroby naczyń krwionośnych


Co zabrać na sesję floatingu? 

Zalecamy wzięcie ze sobą klapek oraz kostiumu kąpielowego. Czyste ręczniki, żel pod prysznic, okularki pływackie (aby słona woda nie nalała się do oczu), szampon i suszarka do włosów są dostępne na miejscu.

Floating może być również doskonałym pomysłem na prezent. Voucher na floating można podarować osobom narażonym na stres i długotrwałe napięcie nerwowe, osobom po kontuzjach i złamaniach oraz cierpiącym na artretyzm, reumatyzm, bóle mięśni i stawów. Będzie to doskonały upominek dla każdego, kto chciałby się wyciszyć i zrelaksować.

To dobry pomysł na prezent, ponieważ uwalnia od stresu i poprawia samopoczucie, wspomaga rehabilitację i łagodzi dolegliwości bólowe, a przede wszystkim – na długo pozostaje w pamięci.